30-lecie poznańskiego indultu

W niedzielę 2 czerwca opat tynieckich benedyktynów, o. Szymon Hiżycki, odprawił od faldistorium pontyfikalną Mszę świętą w ramach centralnych obchodów 30. rocznicy wydania pierwszej w Polsce zgody na regularne celebracje Mszy trydenckiej. W uroczystości asystował od tronu Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

W tym roku przypada 30 lat od wydania pierwszej w Polsce zgody na regularne celebracje Mszy trydenckiej. Zgoda księdza arcybiskupa Stroby, choć udzielona z ostrożnością motywowaną troską o jedność Kościoła, przyczyniła się szybko do upowszechnienia tej formy celebracji i dynamicznego wzrostu środowiska świeckich wokół niej skupionego, co zaowocowało ostatecznie erygowaniem przez księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w lutym 2021 roku oficjalnego Duszpasterstwa.

Dzięki oficjalnemu statusowi, a także życzliwości księdza Arcybiskupa, Duszpasterstwo funkcjonuje do dziś przy kościele parafialnym, szafując wszystkie niezbędne wiernym sakramenty zgodnie z księgami sprzed 1970 roku.

Podczas Mszy świętej ksiądz Arcybiskup udzielił wiernym środowiska odpustu cząstkowego na zwykłych warunkach przewidzianych przez Kościół.

Zdjęcia wykonał Piotr Łysakowski.