Pielgrzymka do Chartres 2023

W dniach 27 – 29 maja, na Zesłanie Ducha Świętego odbędzie się we Francji tradycyjna pielgrzymka z Paryża do Chartres. Jest to obecnie najważniejsza piesza pielgrzymka we Francji, a idą w niej zwłaszcza katoliccy tradycjonaliści i skauci. Kilkanaście tysięcy głównie młodych pielgrzymów przez trzy dni (sobota – poniedziałek) przemierza 105 km w drodze do średniowiecznej katedry Notre-Dame de Chartres. Zwyczajowo pielgrzymka ruszała z paryskiej katedry Notre-Dame, jednak od czasu pożaru świątyni tymczasowo rozpoczyna się Mszą w bazylice Saint-Sulpice. Pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, uczestniczą w niej grupy pielgrzymów z całego świata; mimo że ma charakter pokutny, jednak przebija przez nią ogromną energia i entuzjazm środowisk tradycjonalistycznych, młodzieży i skautów. Dla nas ta pielgrzymka to duże przeżycie duchowe, ogromna inspiracja, niepowtarzalny klimat i energia, okazja do spotkania bratnich środowisk z całego świata i wreszcie kilka dni spędzonych w pięknej Francji, w dobrym towarzystwie.

Chętni z Polski również mogą wziąć udział w pielgrzymce, np. w polskiej grupie św. Stanisława. Zapisy do grupy prowadzi Fundacja Świętego Benedykta. Grupa spotyka się w Paryżu o świcie w dniu wymarszu (każdy uczestnik dociera do Paryża we własnym zakresie). 

Koszt samej pielgrzymki to:

– 40 euro w przypadku dorosłych
– 10 euro do 26 roku życia
– 5 euro dla niepełnoletnich

Termin płatności upływa 7 maja.

Podczas pielgrzymki przechodzi się znaczne dystanse, dlatego warunkiem udziału jest dobra kondycja fizyczna. Noclegi odbywają się w zbiorowych namiotach wojskowych na biwaku, w warunkach polowych. Dla osób które zgłoszą się do 30 kwietnia i wyrażą taką chęć, będzie zorganizowany nocleg w Paryżu w piątek przed pielgrzymką i w poniedziałek po pielgrzymce (również w warunkach harcerskich – na własnych karimatach albo materacach) w jednej z francuskich parafii.

Zapisy za pomocą formularza: https://forms.gle/qy48JaQohi4XGewg6

W razie pytań prosimy pisać na adres: fundacja@benedictus.pl.

Zapraszamy!